Home » Educatie

Educatie

Ce inseamnă Liceul “Alexandru Vlahuţă” pentru mine, elev de clasa a IX-a, a XI-a sau a XII-a? Totul!

Liceul în care am învăţat să cresc frumos şi să devin OM! Tărâmul magic în care am fost iniţiat în tainele prieteniei şi ale colegialităţii. Spaţiul fecund în care m-am format ca viitor adult, personalitate autohtonă si responsabilă. Sala de clasă în care am învăţat să gândesc, să fiu creativ, să cutez, să sper, să am curaj, să respect, să admir…Surâsul încurajator al doamnei învăţătoare, al doamnei profesoare, al domnului diriginte. Atmosfera calmă, propice studiului, din timpul orelor de curs.

În “Vlahuţă” am învăţat sa învăţ şi să privesc cu încredere la viitorul meu. Am ştiut, intrând în această şcoală, că orice meserie voi alege mai târziu, voi fi capabil s-o practic cu succes, graţie cunoştinţelor pe care profesorii le-au sădit in mine.

Aici, am prins drag de carte si cărţi, de limbi straine, de realizarea de proiecte pe teme de artă, cetaţenie activă, istorie, geografie, ştiinţe. Aici, am prins gustul participării la concursuri şi olimpiade, gustul revenirii acasă încărcat de premii…

Cum spuneam la început, acest liceu este pentru mine TOTUL! În afara lui, nu se intamplă nimic semnificativ!